Organizace pracovního stolu: Tipy pro praváky i leváky
- KOH-I-NOOR HARDTMUTH
- 4. 10. 2024
- Minut čtení: 4

Správně zorganizovaný stůl je polovinou úspěchu! Aby se vašemu školákovi dobře pracovalo, měl by mít příjemné pracovní prostředí. Dostatečně prostorný stůl, židli podporující zdravé držení těla a věci uložené na ,,svém místě”, což je pro praváky i leváky většinou úplně obráceně. Je proto důležité myslet i na to, zda praváci a leváci nesdílí v jedné domácnosti stejný stůl. Pokud ano, pro osvojení správných psacích návyků je nutné častěji měnit rozložení předmětů na stole. Pojďme se podívat na pár tipů, jak uspořádat věci na stole právě vašeho školáka.
Začněme s čistým stolem
Už výběr samotného stolu je zásadní – v současnosti plní psací stoly stále více funkcí a děti tak mají méně prostoru na psaní. Je třeba si však uvědomit, že dítě může psát ve správné poloze jen tehdy, když má na stole dostatek místa. Speciální stůl pro práci s počítačem tak pro něj není dobrou volbou. Kompromisním řešením může být například ergonomický skládací nebo rostoucí dětský stůl s nastavitelnou výškou. Pracovní prostředí bychom měli udržovat čisté a jednoduše přehledné, hračky a výrazné dekorace patří spíše do poliček.
Co bude stůl správného školáka potřebovat
Stůl máme připravený a čistý, co dál?
Učebnice a sešity jsou základní výbavou školáka. Z praktických důvodů je doporučujeme ukládat spíše do regálu nebo na poličku, na stole je vhodné mít pouze sešity, které dítě v danou chvíli potřebuje.
Pořadače na papíry se vám budou hodit nejen na ukládání výtvorů vašich dětí, ale i při jejich práci. Kolik pokreslených a popsaných papírů najdete u školáků na stole? Spoustu! U nás si můžete vybrat pořadače, díky kterým budete mít všechny papíry pohromadě.
Psací potřeby, jako jsou tužky, pera, gumy, pravítka nebo třeba ořezávátka, mají děti většinou uložené v penále, ale doma na stole se velmi snadno rozutečou do všech stran. Ideálním řešením jsou tak organizéry pastelek, do kterých můžete pastelky seřadit třeba podle barev. Vybírat můžete ze zvířecích motivů, kterými potěšíte mladší děti, nebo klasických variant, kam se vejdou i rýsovací potřeby.
Výtvarné pomůcky mají na stolech školáků, zejména těch mladších, také své místo. I doma tedy vyhraďte výtvarným pomůckám vlastní zásuvku nebo poličku a na stůl je vyndávejte jen v případě, že bude dítě něco malovat nebo kreslit. S vodovkami a temperami se děti snadno upatlají, proto je dobré je pravidelně je čistit, uchovávat v jejich původních obalech a ukládat na poličku či do zásuvky.
Lampička na stůl je nezbytnou součástí každého pracovního stolu. Zejména v zimních měsících budete se školákem při psaní úkolů svítit už v pozdních odpoledních hodinách, je proto důležité vybrat správnou lampičku, při jejímž světle se bude dobře psát a číst. Mrkněte na naše tipy níže.
TIP: Pastelky a tužky vkládejte do organizérů hrotem nahoru, aby se vám nepolámaly.

Jak pracovat se světlem
Využijte přírodního světla a umístěte stůl nedaleko okna tak, aby slunce školáka neoslepovalo. Při výběru lampičky myslete na intenzitu světla. K lepšímu soustředění při práci je vhodné studené bílé světlo a lampička, která má polohovatelné rameno. Z důvodu stínění potřebují mít praváci lampičku nalevo, leváci naopak napravo.
Kvalitní židle pro zdravý pohybový aparát
Správný výběr židle je stejně důležitý jako výběr samotného pracovního stolu. Židle by měla být pohodlná a ergonomická, jen tak se váš školák nebude hrbit a stěžovat si na bolavá záda. I přesto je však třeba čas od času zařadit krátké přestávky na protažení a chůzi. Zejména malé děti pak u vysokých židlí ocení podložení nohou pro pohodlnější sezení.
Stůl pro praváka a pro leváka – jaké jsou rozdíly?
Vzhledem k fyzickým potřebám by měli mít praváci i leváci každý svůj vlastní stůl. Pokud se u stolu střídají, je důležité věci na stole vždy funkčně přemístit: Pravákům organizujeme pracovní pomůcky, sešity i organizéry na pravou stranu, zatímco levákům na stranu levou. Trochu složitější může být uspořádání stolu v případě, že máme na psacím stole i počítač. Řada pedagogů se přiklání k tomu, aby leváci měli u počítače klávesnici i myš určenou pro leváky, které je třeba koupit zvlášť. Mnoho školáků je však ale zvyklých ze školy i na klasické nastavení, proto je důležité s vaším školákem probrat, co mu jako levákovi bude více vyhovovat.

TIP: V dnešní době už existuje spousta pomůcek i ve verzi pro leváky, u nás na webu si můžete pro svou ratolest vybrat třeba pravítka nebo nůžky.
Vytvořte hezké a motivující prostředí
Pracovní prostředí by nemělo být přehlcené, ale doplnit pár motivujících drobností může školákovi zpříjemnit čas při plnění povinností. Na zeď kolem stolu můžete umístit plakáty, drobné obrázky nebo třeba nástěnky s odměnami za dokončený úkol. Skvělé jsou pro zlepšení nálady také třeba jedna, dvě antistresové hračky, které může mít školák uložené v poličce poblíž.
Jak si udržet pořádek a neztratit hlavu
Udržet čistý a organizovaný pracovní stůl, zejména u mladších školáků, může být někdy těžké. Proto je dobré stůl pravidelně kontrolovat a případně pomoci dítěti s organizací – určit si, kde má každá věc své místo. Úklid pracovního stolu můžete pojmout jako zábavnou aktivitu s odměnami. Dobře funguje třeba systém sbírání samolepek, čím barevnější, tím lepší. :) Pokud máte doma prvňáčka a teprve si zvykáte na novou rutinu, nezoufejte a začněte s malými krůčky. S tím vám může pomoci i náš článek o spojení efektivity, kreativity a mindfulness. Školní přípravy nemusí být stresující, pokud si vše dobře rozvrhnete.
Comments